سفارش تبلیغ
صبا
آنچه را نمی دانی مگو که در خبر دادنت از آنچه می دانی متهم می شوی . [امام علی علیه السلام]
شیمیایی - بهداشت حرفه ای ساوه
 • پست الکترونیک
 • شناسنامه
 •  RSS 
 • پارسی بلاگ
 • پارسی یار
 • در یاهو
 • گزیلن مایعی بی رنگ با بوی معطر می‏باشد و در آب غیر قابل حل است. گزیلن یک حلال و متعلق به هیدروکرین‏های معطر تک هسته‏ای پایین است. گزیلن تصفیه نشده حاوی اتیلن بنزن، تیفوفن، شبه کومن یا مواد دیگر است. مصارف عمده آن در: به عنوان تینر رنگها، جلا دهنده‏ها، در بتونه، تولیدات دارویی، مواد افزودنی با اکتان بالا به سوختهای هواپیما، سنتز رنگها و تولید اسیدهای فتالیک. گزیلن حلال خوبی برای پارافین، بالزام کانادا ویل استایرن است. لذا در بافت‏شناسی کاربرد فراوانی دارد. گزیلن مثل بنزن اثر تخدیر کنندگی دارد. تماس طولانی با آن سبب اختلال در اعضای خونساز و دستگاه عصبی می‏شود. علائم مسمومیت حاد با این ماده مشابه بنزین می‏باشد که شامل: خستگی، منگی، حالت مستی، لرز، تنگی نفس و گاهی تهوع و استفراغ. در مواردی هم بیهوشی رخ می‏دهد. در تماس مزمن علائمی چون ضعف عمومی، خستگی زیاد، سر درد، منگی، تحریک پذیری، خواب آلودگی، فراموشی و صدای زنگی در گوشها بروز می‏کنند، اختلالات قلبی و عروقی، احساس مزه شیرین در دهان، تهوع، بی اشتهایی، تشنگی شدید، سوزش چشم‏ها، و خونریزی از بینی هم شاید رخ دهد. در هنگام کار با آن مراقب بود که بخارات آن به خوبی به فضای خارج رانده شود. بهترین اقدام جهت جیوگیری از مسمومیت به کار بردن حلالهای بی خطر و مناسب به جای گزیلن می‏باشد. و پس از کار حتما باید استحمام نمود.

  جواد برازنده ::: پنج شنبه 86/5/18::: ساعت 6:32 صبح
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

                                      Post traumatic Stress Disorder  
  نگاهی بر اختلال‌ تنش‌زای‌ پس‌ از حادثه‌ (PTSD)و اثرآن بر کارگران                          

  تعریف کلی

  این بیماری می تواند به دنبال تجاربی نظیر تهدید، ترسیدن، تجاوز و یا خبر ناخوشایند، و یا حوادثی مثل جنگ، بلایای طبیعی، کشتار، ترور، تصادف شدید، و... اتفاق بیفتد. و علل ایجاد ptsd در مورد کارگران می تواند مواجهه با یک حادثه وخیم باشد که به‌ نظر می‌رسد ترکیبی‌ از عوامل‌: ناگهانی‌ و غیرمنتظره‌ بودن‌ حادثه ، خونین‌بودن‌ حادثه‌ ، استرس‌ طولانی‌ و مزمن‌ در طی‌ حادثه‌ ، قدرت‌ یا ضعف‌ روانی‌ و ذاتی‌ قربانی‌ در برابرحادثه‌ ، آسیب‌های‌ جسمی‌ (به‌ خصوص‌ آسیب‌ سر) ، نوع‌ حمایت‌ اجتماعی‌ و میزان‌ دسترسی کارگر به این حمایتها، ‌ باعث‌ ایجاد این‌ اختلال‌ شوند

                                      انسیه داوری و قاسم طوری – کارشناسان بهداشت حرفه ای

                                                 با تشکر از زحمات شما عزیزان

                                                           جواد برازنده ::: جمعه 86/5/12::: ساعت 4:16 عصر
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  ابری که در هنگام برش و یا تراشیدن سنگ یا بتون توسط کارگر به وجود می آید می تواند مضر و کشنده باشد. این غبارها حاوی سیلیس هستند و بعضی از بلورهای سیلیس به فرم کوارتز هستند.شن یا ماسه معمولی تقریبا 100درصد کوارتز است.ذرات ریزی که در برش یا تراشیدن سنگ تولید می شود می تواند به قسمتهای عمقی ریه برسد. بیشتر بتونها و محصولات سنگتراشی حاوی مقدار زیادی ماسه هستند وقتی که این گرد و غبار تنفس شوند ، بر روی ریه ها اثر گذاشته و باعث بیماری علاج ناپذیر غیرقابل برگشت و از کاراندازنده ای به نام سیلیکوزیس می شود

  دریافت فایل

  تهیه کننده و ترجمه

  نجدی کریمیان کارشناس بهداشت حرفه ای

   

  با تشکر از زحمات شما  جواد برازنده ::: یکشنبه 86/5/7::: ساعت 4:39 عصر
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  ایرنا-حذف آلاینده‌های زیست محیطی (بنزن) از سوخت بنزین با استفاده از تکنیک غشا توسط محققان صنعت نفت با موفقیت انجام شد.
  به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی پژوهشگاه صنعت بنزن موجود در بنزین مورد استفاده در خودروها، یکی از چالش‌های مهم زیست محیطی است که در سال های اخیر به آن توجه زیادی شده است.

  این روابط عمومی بنقل از "دکتر امیر ناصر احمدی" افزود: بنزن موجود در بنزین در پروسه تولید بنزین به وجود می‌آید از این رو پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت طرحی را برای جداسازی بنزن از بنزین ارائه کرد.

  وی تصریح کرد: پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت موفق شده این جداسازی را توسط سیستم غشایی (? (per aporation?را به انجام برساند.

  احمدی خاطرنشان کرد: بر طبق استانداردهای جهانی، میزان بنزن موجود در بنزین نباید پیش از یک درصد باشد، در حالی که این میزان در بنزین کشور در حدود سه تا پنج درصد است.

  وی در خصوص دلیل استفاده از سیستم غشایی تراوش تبخیری برای جداسازی بنزن از بنزین گفت: این سیستم غشایی به دلیل اینکه نسبت به روش‌های موجود (تقطیر) از پتانسیل مناسب برخوردار است، بکار گرفته شد.

  احمدی تاکید کرد: اساس جداسازی دراین سیستم بر پایه گزینش پذیری بالای بنزن است که با عبور بنزن از روی صفحات غشایی تحت خلا قوی در یک دوره زمانی مناسب، بنزن موجود آن جداسازی می‌شود.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر سیستم غشایی تراوش تبخیری برای جداسازی بنزن از سوخت بنزین پالایشگاهی کشور با ظرفیت یک کیلوگرم در روز طراحی و میزان درصد بنزن در سوخت به میزان بالاتر از ? ???درصد کاهش یافته است.  جواد برازنده ::: دوشنبه 86/4/25::: ساعت 7:7 صبح
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

   

  سخن از بحث ایمنی و بهداشت به سالهای دورمی رسد   زمانیکه با ورود انسان به این دنیای هستی آغاز شد .منظور مان همان عصر حجر وانسانهای اولیه که انها برای در امان ماندن از یک سری خطرات جوی و محیطی به فکر انتخاب محلی مناسب شدند تا در انجا ارام گیرند که ان محل جایی نبود جز غارها که انان را از حوادث و بلایا حفاظت می کرد.

  همچنین می خوانید . . . .

  تاریخچه :

  سیری در ایمنی و بهداشت از گذشته تا به حال:

   

  تهیه کنندگان:اشکان ملکی محمد و هادی گلاب پاییز 85

     جواد برازنده ::: دوشنبه 86/4/18::: ساعت 11:46 صبح
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  نقش ایمنی و بهداشت حرفه ای در افزایش بهره وری  واحد های صنعتی

  شاید تصور اینکه ایمنی و بهداشت حرفه ای می تواند نقش به سزایی در بهره  وری بسیاری از واحد های صنعتی داشته باشد برای اکثر افراد مشکل داشته باشد .بطورکلی ارتقای سطح بهره وری

  همچنین می خوانید . . . .

  مزایای توجه به رعایت اصول ایمنی و بهداشت حرفه ای

   خط مش ایزو های ایمنی و بهداشت:

  فواید استقرار سیستم کیفیت

  سیستم های مدیریت محیط زیست ، سری استانداردهای ISO 14000

  سیستم های مدیریت بهداشت شغلی و ایمنی ، سری استانداردهای  OHSAS 18001

   

  تهیه کنندگان:اشکان ملکی محمد و هادی گلاب پاییز 85  جواد برازنده ::: دوشنبه 86/4/18::: ساعت 11:46 صبح
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  مقدمه

  روش صحیح استفاده از نردبان

  وارسی نردبان

  روش صحیح بالا رفتن از نردبان

  انواع نردبان

  نردبان چوبی

  مزایای نردبان چوبی

  نردبان فایبر گلاس

  مزایایی نردبان فایبر گلاس

  نردبان آلومینیومی

  ایمنی نردبان

   

  تهیه کنندگان:

  پرستو لک

  محمد هادی گلاب

     جواد برازنده ::: چهارشنبه 86/3/16::: ساعت 5:26 عصر
  موضوعات یادداشت:

  - مقدمه

  - حادثه چیست و چرا باید مورد بررسی قرارگیرد؟

  - چه کسی مسئول بررسی حادثه است؟

  - بررسی حادثه شامل چه مراحلی است؟

  - چگونه از بروز حوادث مشابه می توان جلوگیری کرد

  - لزوم ارائه پیشنهادات از سوی گروه تحقیق چیست؟

  - تجهیزات اولیه مورد نیاز برای تحقیق حوادث

   

  تهیه کنندگان:

  پرستو لک

  محمد هادی گلاب  جواد برازنده ::: چهارشنبه 86/3/16::: ساعت 5:26 عصر
  موضوعات یادداشت:

   

  مرکز ایمنی و بهداشت صنعتی کانادا

   

  شناسایی محصول :

  شماره ثبت MSDS   : 1761360

  نام محصول :  ESCORNE  POLYETHYLEN

  شماره MSDS  شناسایی محصول : 05640

  تاریخ تدوین MSDS  :  04- 12 -1996

  با تشکر از آقای عباس فضلی   جواد برازنده ::: چهارشنبه 86/3/16::: ساعت 5:26 عصر
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  دوره نهفتگی
  دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا ? روز بوده و بطور معمول ? الی? روز است و علائم بیماری ? تا ? روز طول می کشد و در بعضی از بیماران تا ? روز ادامه می یابد. شدت علائم بیماری به سرعت و مدت از دست رفتن مایعات بدن بستگی دارد.


  راه های انتقال وبا :
  بیشترین راه اپیدمی وبا در کشور، افراد ناقل و مبتلا به این بیماری هستند. انتقال وبا از انسان به انسان از راههای زیر صورت می گیرد :
  آب آلوده به مدفوع ( منابع آب بدون نظارت ) شامل : استخرهای بدون کلر کافی و ...، آشامیدنی‌ها و خوراکی‌ های آلوده .
  شایان ذکر است خوردنی و آشامیدنی آلوده با همه گیری وبا رابطه مستقیم دارد و شیردادن کودکان با بطریی که با ماده ضد عفونی به خوبی تمیز نشده باشد یک عامل خطر چشمگیر برای شیرخواران است.
  تو
  ضیح ?: انتقال توسط تماس مستقیم فرد به فرد مانند تماس با بیمار نادر است.
  توضیح ?: طبق دستور وزارت بهداشت و درمان، در حال حاضر کلیه مسئولین استخرهای سرپوشیده و سر باز ملزم به اضافه نمودن کلر تا اندازه  3.5 ppm می باشند.

  ابتلای به وبا دارای سه مرحله است :

  الف : مرحله تخلیه ای: بیمار ناگهان دچار اسهال شدید، بدون درد و آبکی می شود که به دنبال آن ممکن است استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد.
  ب : مرحله کلاپس: به دلیل کم آبی بدن، بیمار به مرحله کلاپس وارد می شود و بصورت پایین افتادن فشار خون ، نبض خیلی ضعیف ، شکم فرورفته، دست و پای خیلی سرد ، قطع ادرار و ... نمایان می شود. (مرحله کم آب شدن بدن)
  ج : مرحله بهبودی: اگر مایعات بدن بیمار جبران شود فشار خون بیمار رو به افزایش می رود و علائم حیاتی نرمال شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می باید.

  تعاریف مورد وبا
  مورد مشکوک :
  در مناطقی که وبا آندمیک (بومی) نمی باشد فرد بالای پنج سال زمانی مشکوک به وباست که دچار دهیدراتاسیون شدید شود. در مناطقی که همه گیری وبا وجود دارد یا آندمیک می باشد فرد بالای ? سال زمانی مشکوک به وباست که اسهال آبکی با حجم زیاد و ناگهانی داشته باشد.

  مورد تأیید شده :
  هرفرد دچار اسهال که توسط آزمایشگاه‌های معتبر ویبریو کلرا O? یا O??? از مدفوعش جدا شده، مورد تأیید شده می باشد.

  برخی از عوامل مؤثر در همه گیری وبا
  - عوامل میزبان که موجب مقاومت در برابر بیماری وبا می‌شود شامل ایمنی ناشی از عفونت پیشین با ویبریوکلرا و تغذیه شیرخوار با شیر مادر می‌باشند.
  - گفته می شود از آنجا که ویبریوکلرا در محیط اسیدی نمی تواند زندگی کند بیمارانی که آنتی اسید مصرف می کنند یا تولید اسید معده آنها کاهش یافته است به وبا مستعدتر می باشند. همچنین افراد با گروه خونی O بدلایل نامعلوم علائم شدید بیماری وبا را نشان می‌دهند.

  گروههای سرمی وبا
  تنها گروه O? و گروه O??? بعنوان عوامل همه گیری‌های وبا شناخته شده‌اند.

  چگونه باید با بیمار مبتلا به اسهال برخورد کرد:

  • دفع زیاد مایعات از بدن منجر به مرگ می شود بنابراین درصورت وجود استفراغ، مدت ?? الی?? دقیقه به فرد هیچگونه خوراکی داده نشود. و سپس بتدریج شروع به خوراندن مایعات شود.

   • برای جبران کم آبی بدن بیمار مبتلا به اسهال به طریق زیر عمل شود:
    مایعات مورد نیاز برای کودکان (زیر 6 ماه): شیر مادر ، محلول O.R.S (او.آر.اس) ادامه تغذیه کودک با شیر مادر، حتی بیش از گذشته، در هنگام اسهال از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
    مایعات مورد نیاز برای کودکان بالای 6 ماه و بزرگسالان: سوپ، دوغ، فرنی، چای خیلی کم رنگ و کم شیرین، محلول O.R.S

  • ادامه تغذیه در جریان اسهال باعث بهبود سریعتر می شود و از مشکلات بعدی جلوگیری می کند.

  • جهت تغذیه فرد مبتلا به اسهال همراه با بی اشتهایی، باید کوشش شود که فرد بیمار به دفعات و مقدار کافی تغذیه شود.

  • کودکانی که دوران نقاهت پس از اسهال را می گذرانند لااقل به مدت یک هفته نیاز به غذای اضافی دارند.  جواد برازنده ::: یکشنبه 86/3/13::: ساعت 6:40 صبح
  نظرات دیگران: نظر
  موضوعات یادداشت:

  <      1   2   3   4      >
  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 2
  کل بازدید :153192

  >>اوقات شرعی <<

  >> درباره <<
  شیمیایی - بهداشت حرفه ای ساوه
  جواد برازنده
  این وبلاگ با همت شما مسئولین بهداشت حرفه ای کارخانجات اداره می شود منتظر مقالات شما هستیم. پیشنهادات شما باعث بهتر شدن وبلاگ خواهد شد. تلفن : 02552229891 آدرس پست الکترونیکی ما : savehoh@yahoo.com j.b172star@gmail.com

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  شیمیایی - بهداشت حرفه ای ساوه

  >>لینک دوستان<<

  >>لوگوی دوستان<<

  >>آرشیو شده ها<<

  >>جستجو در وبلاگ<<
  جستجو:

  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >>طراح قالب<<